close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • STRONA GŁÓWNA

 • 28 maja 2018

  – Polska zainteresowana jest dynamizacją stosunków dwustronnych z Republiką Konga, szczególnie w zakresie współpracy gospodarczej i rozwoju relacji handlowych – powiedział w Brazzaville wiceszef polskiej dyplomacji Marek Magierowski. W trakcie wizyty w tym kraju wiceminister spotkał się z sekretarzem generalnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Współpracy i Kongijczyków za Granicą Cyprienem S. Maminą, jego zastępcą Rolandem B.M. Bikoumou, z ministrem górnictwa i geologii Pierrem Oba.

   

  W trakcie rozmowy w MSZ wiceminister Marek Magierowski zaznaczył, że dialog polityczny jest najlepszą drogą do dynamizacji relacji dwustronnych i intensyfikacji współpracy pomiędzy oboma krajami. Podkreślił, że polskie przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu zainteresowane są rynkami afrykańskimi. Oferują one konkurencyjne i adaptowalne do kongijskich warunków rozwiązania i produkty m. in. w dziedzinie rolnictwa, górnictwa, zielonych technologii i gospodarki morskiej, a ich oferta mogłaby wesprzeć proces dywersyfikacji kongijskiej gospodarki.
   

  W ramach konsultacji omówiono stanowiska obu państw wobec kluczowych zagrożeń dla bezpieczeństwa globalnego oraz regionalnego zarówno w środkowej Afryce, jak i w Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Podjęto kwestię bieżącej agendy Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z uwagi na swoją pozycję regionalną, Republika Konga jest ważnym stabilizującym aktorem w ramach rozwiązywania konfliktów w Republice Środkowoafrykańskiej oraz w Demokratycznej Republice Konga.

   

  Podczas spotkania z ministrem górnictwa i geologii wiceminister Marek Magierowski wyraził zadowolenie z podpisanego w ubiegłym roku porozumienia o współpracy górniczej. Wiceminister podkreślił, że Polska dysponuje w tym sektorze wiedzą ekspercką, sprzętem i technologiami na światowym poziomie oraz zachęcił stronę kongijską do skorzystania z tej oferty, również w zakresie tworzenia map zasobów mineralnych.

   

  Podczas wizyty wiceminister Marek Magierowski miał okazję osobiście podziękować władzom Konga w imieniu polskiego rządu za pomoc  w uwolnieniu polskiego misjonarza Mateusza Dziedzica z misji Baboua, który został uprowadzony w 2014 roku w  Republice Środkowoafrykańskiej przez jedną z miejscowych grup zbrojnych (Front Démocratique du Peuple Centrafricain).  Misjonarz został zwolniony  w listopadzie 2014 roku dzięki mediacjom z udziałem Prezydenta Republiki Konga, Denisa Sassou Nguesso. Wiceszef resortu spraw zagranicznych podkreślił także rolę polskich misjonarek i misjonarzy w Kongo, wspierających administrację państwową w zapewnianiu podstawowych usług dla ludności w zakresie edukacji i ochrony zdrowia.

   

  Dopełnieniem wizyty było spotkanie wiceministra Marka Magierowskiego z członkami korpusu państw UE akredytowanych w Brazzaville, w którym wzięli udział przedstawiciel Unii Europejskiej oraz ambasadorowie Francji, Niemiec i Włoch.

   

   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Biuro Rzecznika Prasowego

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: