close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA

 • W 2017 r. wartość polskiego eksportu do Angoli wyniosła 16,1  mln EUR. Główne produkty eksportowe to: mięso, przetwory ze zbóż, soda kaustyczna, materiały budowlane, opony, maszyny budowlane, odzież używana, urządzenia precyzyjne

   

  Polski import z Angoli w 2017 r. osiągnął wartość 2,0 mln EUR. Główne produkty importowe to granit i marmur.

   

  Polskie produkty cieszą się bardzo dobrą opinią w Angoli. Zainteresowanie angolskich przedsiębiorców budzą m.in. polskie maszyny dla przemysłu meblarskiego, automaty przemysłowe, urządzenia pomiarowe, sprzęt budowlany, a także sprzęt rolniczy.

   

  W 2006 r. zawarto polsko-angolską umowę międzyrządową o udzieleniu kredytu w ramach pomocy wiązanej („tied aid") o wartości 14mln USD. Środki te posłużyły do sfinansowania opracowania koncepcji i rozpoczęcia budowy Akademii Rybołówstwa w Namibe na południu Angoli. W realizacji ww. przedsięwzięcia uczestniczyły firmy i specjaliści z Polski. Określone w projekcie prace dobiegły końca na początku 2010 r.

   

  W sierpniu 2010 r. podpisana została kolejna umowa o udzieleniu przez Polskę kredytu w ramach pomocy wiązanej o wartości 60 mln EUR. Środki te zostały przeznaczone do budowy i uruchomienia Akademii Rybołówstwa w Namibe. Bogate zaplecze infrastrukturalne i nowoczesne wyposażenie uczynią z Akademii wiodącą uczelnię zawodową w dziedzinie rybołówstwa w Afryce Zachodniej. Działalność Akademii będzie miała bardzo duże znaczenie dla odbudowy i rozwoju angolskiego rybołówstwa. Wody Atlantyku u wybrzeży Angoli uznawane są za niezwykle bogate tereny połowowe. Fakt ten decyduje o dużym potencjale rozwoju angolskiego rybołówstwa, które ma szanse stać się jedną z wiodących gałęzi gospodarki narodowej, zmniejszając tym samym zależność od produkcji i eksportu ropy naftowej.

  W marcu 2017 r. została podpisana umowa na realizację III fazy budowy Akademii Rybołówstwa w Namibe.  Środki z tego kredytu (60 mln USD) zostaną wykorzystane na budowę obiektów Akademii: klinika, ośrodka sportowego, biblioteki, mini-stoczni oraz zakup statku badawczo-szkolnego. 

  Projekt utworzenia  Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe  zakłada ponadto stworzenie od podstaw ośrodka szkolnictwa morskiego, który ma kształcić wedle międzynarodowych standardów studentów z Angoli i krajów ościennych. Udział strony polskiej w przedsięwzięciu polega m.in. na opracowaniu koncepcji funkcjonowania szkoły, dostarczeniu projektu i nadzór nad budową szkoły oraz dostarczeniu specjalistycznego wyposażenia dydaktycznego. Wykładowcy uczelni, grupa 19 osób (zarówno obywatele Angoli jak i Polski) zostali wykształceni na polskich uczelniach (m. in. w Akademii Morskiej w Gdyni).

   

  W związku z tym, że budowa Akademii jest finansowana w ramach kredytów udzielonych przez rząd RP stronie angolskiej niniejszy projekt jest równocześnie największym polskim przedsięwzięciem pomocowym na kontynencie afrykańskim (ogólna wartość trzech udzielonych kredytów - 14 mln USD + 60 mln EUR + 60 mln USD).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: